V soboto, 16. marca, ob 7.39 je Uprava RS za zaščito in reševanje poročala, da je v kraju Grabe, občina Križevci, prišlo do izlitja večjih količin gnojnice v lokalni potok Globetka. Gnojnica je onesnažila potok v dolžini okoli pet kilometrov. O dogodku so bile obveščene vse pristojne službe.
Na tisoče mladih Slovencev je na petkovo jutro odkorakalo iz učilnic na ulice, s čimer so postali del globalnega gibanja Podnebni štrajk. Organizatorji ocenjujejo, da se je protestov udeležilo več kot deset tisoč učencev, dijakov in študentov, kar je presenetilo še največje skeptike. Mladi so ponovno dokazali, da jim je mar za okolje, v katerem živijo in opozorili na sporne politične prakse, ki jim kradejo prihodnost.
Kampanja Rešimo Muro! je danes ob 8.00 začela odštevanje do dneva odločitve - 21. marca, ko ima vlada zadnjo priložnost, da sprejme osnutek uredbe, ki bi Dravskim elektrarnam Maribor odvzela koncesijo za gradnjo osmih hidroelektrarn na Muri. Zakonsko določeni trije tedni medresorskega usklajevanja, v času katerega naj bi bila uredba pripravljena za potrditev v vladi, so se namreč iztekli, danes teče že 28. dan.
V petek, 15. marca, bodo mladi protestno zapustili šolske klopi in se ob 12. uri zbrali v mestih v skoraj stotih državah sveta na shodu mladih za podnebno pravičnost, »Podnebnem štrajku«. Shod bo potekal tudi po slovenskih mestih, med drugim na Kerenčičevem trgu v Ormožu. "Val podnebnih štrajkov je prvotno zajel svet na pobudo mladih, vendar ga moramo nadaljevati vsi - uspe nam lahko le s skupnim bojem!", pravijo.
Minister za okolje in prostor je po razglasitvi Biosfernega območja pod okriljem UNESCO seznanil slovensko javnost, da bo vladi Republike Slovenije predlagal razveljavitev Uredbe o koncesiji za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delu vodnega telesa reke Mure od Sladkega vrha do Veržeja, ki predvideva 8 hidroelektrarn na reki Muri.
V teh pomladnih in toplih dneh, smo marsikje na drevju lahko opazili pravo invazijo majhnih žuželk, hroščev, ki se gnetejo po deblih dreves. Prizor je videti kot iz kakšnega dokumentarnega filma o žuželkah. Po brskanju po internetu smo zasledili, da pri tem gre za majhno stenico iz številčne družine gozdnih tekačev. Imenuje se rjava lipovka (Oxycarenus lavaterae).
Agencija RS za okolje (Arso) je izdala opozorilo in oranžni alarm zaradi močnega vetra, saj bodo do prvega dela noči na petek najmočnejši sunki vetra na severovzhodu Slovenije presegali hitrost 70 km/h. Ponoči bo v zahodni in osrednji Sloveniji pretežno oblačno, predvsem v hribovitih krajih na zahodu in jugu bo občasno deževalo. Najnižje jutranje temperature bodo v zatišnih krajih okoli 3, drugje od 7 do 11 °C.
Pričenja se pomlad in ptički so že začeli žvrgoleti. K ohranjanju narave in dobrobiti celotne družbe lahko prispevamo tudi z varstvom ptic in njihovih življenjskih okolij. Da bi ptice, ki živijo v naši okolici, prepoznali, nam bodo pomagali člani Pomurske sekcije Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. Aktivni so na celotnem področju Prlekije in Prekmurja, kjer s pomočjo prostovoljskih akcij nameščajo in vzdržujejo gnezdilnice za ogrožene vrste ptic, kosijo travnike ...
V sredo, 27. februarja 2019, je potekel rok za podajo pripomb na Osnutek Uredbe o prenehanju veljavnosti Uredbe o koncesiji za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delu vodnega telesa reke Mure od Sladkega Vrha do Veržeja. Podporo razveljavitvi Uredbe za gradnjo 8 hidroelektrarn na reki Muri je izkazalo 100 znanstvenikov in več kot 100 organizacij iz Slovenije in Evrope. »Glede na to da je razglašena Biosfera, je razveljavitev uredbe nujni in logični naslednji korak. Podporniki ...
V ponedeljek na vzhodu in jugu Slovenije ter v višjih legah piha močan jugozahodni veter, sunki po nižinah pa presegajo 70 km/h. Razglašen je tudi oranžni alarm, veter pa bo ponoči oslabel in ponehal. Veter je tako čez dan povzročal kar nekaj preglavic, ko se je podrlo več dreves, tudi posadka helikopterja, ki je posredovala v Sakušaku, se je morala spopadati z močnimi sunki vetra.