V skladu s spremembo 101. člena Zakona o organiziranosti in delu v policiji (ZODPol), ki je bila objavljena v Uradnem listu RS št. 86/15 in je začela danes veljati, se je starost pomožnega policista dvignila s 50 na 60 let. Tako bo lahko slovenska policija med pomožne policiste odslej vključevala tudi upokojene policiste in tiste, ki jim je delovno razmerje prenehalo po lastni volji. Sprememba uredbe o pomožni policiji pa omogoča sklepanje pogodb o prostovoljni službi v pomožni policiji ...
Po besedah zunanjega ministra Karla Erjavca, je za pričakovati, da bo v sredo ali najpozneje v četrtek čez Slovenijo v enem dnevu šlo veliko več prebežnikov, kot smo bili vajeni do sedaj, saj naj bi po ocenah teh bilo od 20.000 do 30.000.
Slovenski policisti so se ob množičnem begu beguncev in migrantov v zahodno Evropo preko naše države strokovno, odgovorno in humano spoprijeli s temi izzivi, ob čemer posebno pozornost namenjajo spoštovanju človekovih pravic ter primarni zaščiti otrok, žensk, bolnih in obnemoglih. Teh nalog policija ne bi zmogla brez tesnega sodelovanja s tujimi varnostnimi organi, v naši državi pa ne brez sodelovanja s Civilno zaščito, Slovensko vojsko ter mnogimi vladnimi in nevladnimi organizacijami ...
Danes so se na spletni strani www.slovenija-spreglej.si začeli zbirati podpisi za peticijo Slovenija, spreglej!, s katero želi njen pobudnik in prvopodpisnik predsednik SLS mag. Marko Zidanšek Vlado RS opozoriti, da »ne sme več pristajati na vlogo obstranskega statista v igri interesov velikih evropskih držav, predvsem Nemčije, in na pleča Slovencev prenašati tujih bremen.« Po njegovem in prepričanju drugih podpisnikov peticije Slovenija, spreglej! mora državno mejo Vlada RS ...
Avstrija je na meji med Slovenijo v Špilju (avstrijska stran v Šentilju) postavila bodečo žico, ki stoji ob robu avtoceste. Tako so se odločili, saj naj bi tam številni prebežniki poskušali v državo vstopiti prek avtoceste.
Ministrica za delo, družino in socialne zadeve dr. Anja Kopač Mrak je na novinarski konferenci namenjeni aktualnemu dogajanju v zvezi s prihodom beguncev oziroma migrantov podrobneje predstavila program javnih del "Pomoč pri obvladovanju migracijskih tokov" in druge aktivnosti ministrstva in centrov za socialno delo na tem področju.
Z današnjim dnem, od 7. ure naprej, se vlaki Slovenskih železnic, s katerimi bodo vozili prebežnike iz drugih območij po Sloveniji v nastanitveni center Šentilj, ne bodo več ustavljali na železniški postaji Šentilj, temveč bodo prebežnike pripeljali v neposredno bližino nastanitvenega centra.
"Odlično," odgovarjajo slovenski policisti in vojaki, ko vprašanje nanese na njihovo medsebojno sodelovanje pri delu z migranti. "Obseg nalog policistov kljub pomoči vojske ostajajo enake, je pa policistom ob prisotnosti vojakov lažje opravljati svoje delo." je pojasnil Beno Drobnič, zaposlen na Policijski postaji za izravnalne ukrepe Maribor, danes pa v vlogi vodje Namestitvenega centra Šentilj: "Policisti tako še vedno spremljamo migrante, jih evidentiramo, opravljamo varnostne preglede ...
Število prebežnikov, ki so vstopili na območje Slovenije, od 17. do 29. oktobra, je preseglo število 100 tisoč. Podatki so sicer informativne narave in ne izhajajo iz uradnih evidenc, število pa je do 6. ure znašalo 102.757.
V Slovenski ljudski stranki, so že od vsega začetka t.i. begunske krize zelo aktivni v smeri omejitve in zajezitve prehoda prebežnikov preko naše države in za zaščito slovenskega ozemlja z zaprtjem meja.