Že včeraj smo pisali, da bo Avstrija zaradi omejitve pretoka prebežnikov v državo, na meji s Slovenijo v Špiljah postavila "tehnične ovire", kar je napovedala avstrijska ministrica Johanna Mikl-Leitner. Kot je v torek poudarila, ne gre za postavitev ograje od Madžarske do Slovenije, temveč za ureditev urejenega prestopa večjega števila ljudi, saj kot je dejala, se morajo pripraviti, da se število prebežnikov, ki sedaj tam prestopajo mejo, lahko poviša na 12.000. Sedaj jih tam dnevno ...
Minister za zunanje zadeve, Karl Erjavec, je v izjavi novinarjem povedal, da če se bo položaj zaostroval in dogovor iz Bruslja ne bo spoštovan, je med drugim pripravljen tudi scenarij postavitve ograje.
V nastanitvenem centru v Gornji Radgoni je trenutno nastanjenih 800, v nastanitvenem centru v Lendavi pa 489 prebežnikov. Iz Brežic je bilo danes v jutranjih urah v sprejemni center v Petišovce prepeljano okrog 170 prebežnikov, ki bodo po končanih postopkih evidentiranja nastanjeni v nastanitveni center v Gornjo Radgono. V sprejemnem centru v Dolgi vasi trenutno ni prebežnikov.
V četrtek, 22. oktobra, je v Slovenijo vstopilo 9.339 prebežnikov, danes ob 8. uri približno 4.700, vendar še niso vsi registrirani. Skupaj je od 16. oktobra v Slovenijo vstopilo 47.510 prebežnikov.
Rdeči noski, profesionalni umetniki v klovnovski preobleki, ki so usposobljeni za delo v posebno občutljivih pogojih, so bolnišnične hodnike zamenjali za nastanitveni center Šentilj.
Tekom včerajšnjega večera in danes ponoči je bilo iz Brežic v sprejemni in nastanitveni center v Gornjo Radgono prepeljanih 1.166 prebežnikov, vsi so bili v Gornji Radgoni evidentirani in nastanjeni.
Policisti so v bližini mejnega prehoda Zavrč zbrali skupino prebežnikov, ki so malo pred 20.00 nedovoljeno vstopili v našo državo. Ugotovili so, da jih je približno 1.000. Prevladujejo družine, ženske in otroci. Med njimi je bila tudi ženska, ki je bila tik pred porodom, zato so morali na kraj poklicati reševalno vozilo, ki jo je, skupaj z njeno družino, urgentno prepeljalo v Ptujsko bolnišnico. Porodnico so hrvaške oblasti kljub temu, da je že bila v fazi poroda, poslali ...
Policisti imajo v teh dneh izjemno težko nalogo, soočeni so s številnimi tragičnimi zgodbami ljudi. V gneči in zmedi, ki jo povzroča množica, lahko pride tudi do izgube najbližjih, največkrat otrok.
Slovenski policijski helikopter je s termovizijsko kamero v noči na 21. oktober posnel večjo skupino migrantov in beguncev, ki jih hrvaški varnostni organi niso poskušali ustaviti pri prehajanju slovenske meje. Prav tako jih niso usmerili proti primernejšemu mestu za prestop meje, temveč so jih napotili čez t. i. zeleno mejo, kjer so nekateri poskušali vstopiti v državo s prečkanjem mejne reke Sotle. Med njimi so bili tudi majhni otroci.
V četrtek, 22. oktobra, je po 4. uri v Rigoncah zeleno mejo prestopila velika skupina, med 2.000 in 3.000 prebežniki, po 7.30, pa je zeleno mejo pri Rigoncah začela prestopati še ena skupina prebežnikov. Po navedbah tujcev so prispeli z vlakom z enajstimi vagoni, spremljali in usmerjali pa naj bi jih hrvaški policisti. Tudi v tej skupini bi bilo lahko okoli 2.000 prebežnikov.