Izjava o sodelovanju vinogradnikov in vinarjev
Vinska družba Slovenije je v torek, 24. avgusta, na sejmu kmetijske in živilske tehnologije AGRA organizirala novinarsko konferenco »Povezani slovenski vinarji za razvoj vinskega sektorja«, na kateri so sodelujoči svečano podpisali Izjavo o sodelovanju vinogradnikov in vinarjev.
Podpisniki izjave so predstavniki vseh pomembnejših institucij in organizacij s področja vinogradništva in vinarstva: Vinko Mandl, podpredsednik Združenja slovenskih vinarjev pri Gospodarski zbornici Slovenije - ZKŽS, Marjan Colja, direktor Vinske družbe Slovenije, Boštjan Protner, član upravnega odbora Združenja družinskih vinogradnikov - vinarjev Slovenije, Alojz Slavko Toplišek, predsednik Zveze društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije Vinis, Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije z.o.o. in Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.
V izjavi so se podpisani zavezali k sodelovanju in k skupni izvedbi naslednjih ciljev:
Zbrane je nagovorila tudi direktorica direktorata za kmetijstvo Maša Žagar, ki je pozdravila pobudo o sodelovanju vinogradnikov in vinarjev. Prepričana je, da bomo le z dobrim skupnim sodelovanjem lahko uspešno razvijali sektor tudi v prihodnje.
Slovesnemu podpisu je sledila zdravica, ki jo je pripravila 24. Vinska kraljica Slovenije Ana Pavlin, ki je poudarila, da smo Slovenci vedno uspešni, kadar stopimo skupaj.
Prilagamo še izjave podpisnikov izjave o sodelovanju.
Vinko Mandl, podpredsednik Združenja slovenskih vinarjev pri Gospodarski zbornici Slovenije - ZKŽP: »Potovanje dolgo tisoče kilometrov se začne s prvim korakom. In ta naš skupni prvi korak, je korak v pravo smer. Učenje je vseživljenski proces in prepričan sem, da smo vsi skupaj, kot tudi vsak posameznik med nami dokončno spoznali, da je pristno in iskreno sodelovanje, ki temelji na medsebojnem spoštovanju in sočutju ključ do uspeha. Imamo iste cilje, verjamemo v enake ideale, soočamo se s podobnimi izzivi. Živimo v najlepši državi na svetu, ki je poleg tega še izjemno rastišče za vinsko trto s potencialom za kreacijo nepozabnih vin in vinskih doživetij. Vse imamo. Sedaj pa smelo na delo!«
Marjan Colja, direktor Vinske družbe Slovenije: »V Vinski družbi Slovenije smo kot pobudniki izjave o sodelovanju vinogradnikov in vinarjev izredno veseli in zadovoljni, da so se vse sektorske organizacije odločile podpisati Izjavo o sodelovanju. Očitno je čas dozorel, da obrnemo nov list. Zavedamo se, da lahko samo povezani in z jasnimi cilji soustvarjamo boljši vinogradniški in vinarski jutri. Skupaj bomo sodelovali pri izgradnji vizije in strategije za sektor vinogradništva in vinarstva, ki bo ključen dokument na katerem bo temeljil razvoj vinogradniškega in vinskega sektorja. Ponosni smo na slovenske vinogradnike in vinarje, ki z znanjem in pridnim delom iz leta v leto dokazujejo, kako kvalitetna vina lahko pridelamo v Sloveniji. Na določenih področjih pa smo na državnem nivoju žal zaspali. Ustanovitev generičnega promocijskega telesa, ki bo skrbelo za skupno promocijo in strateško usmeritev sektorja, je prioriteta. Pri tem procesu pa pričakujemo tudi naklonjen odnos in sodelovanje države, da promocijsko telo tudi v čim krajšem času ustanovimo.«
Aleks Simčič, predsednik Združenja družinskih vinogradnikov - vinarjev Slovenije: »Naše Združenje vsa leta, od svoje ustanovitve leta 2006, konstruktivno sodeluje in podpira skupne aktivnosti z ostalimi sektorskimi organizacijami. Iniciativa, ki smo ji danes priča, in predvsem aktivnosti po skupnem nastopu pri skupnih interesnih točkah zapisanih v izjavi, pomeni zelo pozitiven premik v smeri strateškega razvoja vinskega sektorja v Sloveniji, saj smo se, še posebej v času korona krize, lahko vsi prepričali, kako pomembna je pravilna politika in koordinirane aktivnosti za razvoj in obstoj vinskega sektorja. Veseli nas dejstvo, da smo na nek način preživeli to težko obdobje, a nas uspeh ne sme uspavati, pač pa je to šele obveznost in motiv za nadaljnji strateški razvoj. Ne glede na različnost posameznih podpisnikov programa, se vsi zavedamo tega, da imamo veliko skupnih interesov na strateških področjih, ki so in bodo v bodoče ključna za uspešnost slovenskega vinskega sektorja. S postavitvijo enotnih glavnih ciljev vseh posameznih sektorskih organizacij pričakujemo tudi boljši odziv in predvsem akcijo in rešitve tudi na strani državnih institucij.«
Alojz Slavko Toplišek, predsednik Zveze društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije Vinis: »V zvezi VINIS pričakujemo od podpisa skupne izjave o sodelovanju med vinogradniško - vinarskimi združenji, KGZS in zadružno zvezo Slovenije, predvsem čimprejšnjo in učinkovito ureditev trga vina in grozdja v republiki Sloveniji, da bo vinogradništvo in vinarstvo znova postalo donosen vir dohodkov in dodana vrednost predvsem na hribovskih kmetijah, kjer je pomenil vinograd še do nedavnega pomemben vir dohodka pri gospodarjenju na teh strmih kmetijah, ki pa so na vinorodnih območjih v Sloveniji v veliki večini. Pričakujemo tudi možnost manjših vinogradnikov do skupnega dostopa do virov za financiranje in vzpodbujanje nastopa na trgu, promocije, izobraževanja in tudi pomoči pri nabavi potrebne strojne opreme za lažje in bolj varno delo v vinogradih in kleteh. Zavedati se moramo, da vse bolj hitro prihaja doba robotike in digatilizacije in da na teh področjih že močno zaostajamo za razvitim vinogradniškim svetom. Vinogradniki in vinarji, združeni v zvezo VINIS, od vseh podpisnikov izjave pričakujemo, skupen nastop pri oblikovanju take slovenske kmetijske politike, ki bo ustvarila trdne, stabilne in dolgoročne pogoje za pridelovanje grozdja in vina in predvsem tudi za ohranitev čudovite podobe vinogradniške Slovenije, ki pa ob pogojih, kakršnim smo priča sedaj, izgineva dobesedno pred našimi očmi!«
Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije z.o.o: »Generacije slovenskih zadružnikov povezovanje in sodelovanje živijo že 150 let, ko je bila na Slovenskem ustanovljena prva zadruga. Biti povezan, demokratično sodelovati, pomeni biti močnejši na vseh področjih delovanja. V znanju, v ponudbi, kot pogajalec na trgu, v kakovosti, v prepoznavnosti... Zadružna zveza Slovenije povezuje 5 zadružnih vinskih kleti (Klet Brda, Vinakras Sežana, Klet Krško, Vinska klet Metlika, Hiša vin Emino), ki v zadružni vzajemnosti in poslovni učinkovitosti povezujejo 820 vinogradniških družin, ki obdelujejo 1.400 ha vinogradov in pridelajo 10 mio litrov odličnega vina, s katerimi posegajo po najvišjih nagradah na priznanih državnih in mednarodnih tekmovanjih. 5 zadružnih vinskih kleti in 820 vinogradniških družin, ki ohranjajo slovensko podeželje obdelano, slikovito in socialno varnejše. Kot zadružniki, katerim je povezovanje in sodelovanje tako rekoč v krvi, se zavedamo, da bomo kot sektor močnejši in bolje slišani le, če se tudi organizacije, ki predstavljamo vinogradnike in vinarje med seboj povežemo v skupnih ciljih. Zlasti cilju Slovenijo kot vinsko destinacijo predstaviti svetu in jo narediti prepoznavno tudi po njenih odličnih vinih.«
Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije: »Sodelovanje med podpisniki izjave o sodelovanju vinogradnikov in vinarjev je potekalo že do sedaj, vendar se je v preteklosti dostikrat zgodilo, da je bilo sodelovanje v ključnih trenutkih zaradi različnih interesov prekinjeno. Podpis izjave je tako pomemben korak k izboljšanju sodelovanja med različnimi predstavniki vinogradnikov in vinarjev ter predstavlja zavezo k usklajenemu delovanju in zastopanju interesov vinogradnikov in vinarjev. Zavedamo se, da lahko samo dobro sodelovanje institucij, ki zastopajo vinogradnike in vinarje v Sloveniji skupaj s pomočjo pristojnih ministrstev, pomaga sektorju, da se izkoplje iz trenutne krize in učinkovito razvija v prihodnje. KGZS lahko pri uresničevanju skupnih ciljev sodelovanja pomaga z izkušnjami Javne službe kmetijskega svetovanja (terenski svetovalci, svetovalci specialisti za vinogradništvi in vinarstvo), Javne službe v vinogradništvu (KGZS - Zavod Gorica) in izkušnjami svojih članov - vinogradnikov in vinarjev, povezanih v Strokovni odbor za vinogradništvo in vinarstvo, ki vodstvo KGZS usmerja pri zastopanju članstva v vinskem sektorju.«