Recimo stop nasilju
V spomin na sestre Mirabel, ki so bile brutalno umorjene v času Trujillove diktature v Dominikanski republiki leta 1960, je Generalna skupščina združenih narodov na 1. feministični konferenci Latinske Amerike in Karibov v Bogoti leta 1981 razglasila 25. november za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami.
Večdnevne akcije proti nasilju nad ženskami so del svetovne kampanje za človekove pravice žensk. Prva kampanja je potekala leta 1991. Akcije se začnejo 25. novembra z mednarodnim dnem boja proti nasilju nad ženskami in zaključijo 10. decembra s svetovnim dnem človekovih pravic.
Z namenom ozaveščanja javnosti in aktivne soudeležbe vseh, ki lahko prispevamo k spremembam na tem področju, po vsem svetu potekajo dnevi aktivizma proti nasilju nad ženskami in nasilju na podlagi spola.
Psihično nasilje so ravnanja, s katerimi povzročitelj nasilja pri družinskem članu povzroči strah, ponižanje, občutek manjvrednosti, ogroženosti in druge duševne stiske.
Fizično nasilje je vsaka uporaba fizične sile, ki pri družinskem članu povzroči bolečino, strah ali ponižanje, ne glede na to, ali so nastale poškodbe.
Ekonomsko nasilje je neupravičeno nadzorovanje ali omejevanje družinskega člana pri razpolaganju z dohodki oziroma upravljanju s premoženjem, s katerim družinski član samostojno razpolaga oziroma upravlja ali neupravičeno omejevanje razpolaganja oziroma upravljanja s skupnim premoženjem družinskih članov.
Spolno nasilje so ravnanja s spolno vsebino, ki jim družinski član nasprotuje, je vanje prisiljen ali zaradi svoje stopnje razvoja ne razume njihovega pomena.
Zanemarjanje je oblika nasilja, kadar oseba opušča dolžno skrb za družinskega člana, ki jo potrebuje zaradi bolezni, invalidnosti, starosti, razvojnih ali drugih osebnih okoliščin.
Trgovanje z ljudmi je pridobivanje, nakup, prodaja, izročitev, prevzem, prevoz, skrivanje in namestitev oseb z namenom hudega izkoriščanja, kot so prisilna prostitucija, spolna zloraba otrok, prisilno delo, prisilno beračenje, prisilne poroke, nelegalne posvojitve, služabništvo, siljenje v izvršitev kaznivih dejanj, trgovanje s človeškimi organi, tkivi in krvjo.
Vrstniško nasilje (BULLYNG) je namerno, navadno ponavljajoče se agresivno vedenje med mladimi, ki vključuje neravnovesje moči oziroma premoč zlorabo moči.
V kolikor ste neposredno ogroženi pokličite policijo na št.113. V kolikor potrebujete takojšnji umik na varno pokličite Krizni center za žrtve nasilja v družini Maribor: 02 250 26 60 ali 051 324 211.
Ko potrebujete pomiritev, informacije in usmeritev pokličite:
V kolikor potrebujete informacije, razbremenitev, PSP, pokličite pristojni Center za socialno delo Pomurje:
Za umik od nasilja, nastanitev ali pogovor pokličite VARNO HIŠO POMURJA na št. 031 442 200.