Odkritje spominske plošče v spomin Alojzu Grnjaku, foto: Občina Ljutomer
V petek, 15. novembra, so v Slamnjaku slovesno odkrili spominsko ploščo posvečeno Alojzu Grnjaku, legendi slovenske narodno-zabavne glasbe in avtorju številnih prleških skladb. Ene najbolj znanih, ki so jih izvajali v ansamblu so Prleški vasovalec, Na kolinah (Matjašek je gujdeka kla), Železnodverska, V ljutomerski kleti, Jeruzalem vabi... Na odkritju spominske plošče ob Alojzovi domačiji, ki so jo pripravili sovaščani, člani sveta Krajevne skupnosti Železne Dveri in Občina Ljutomer, so se zbrali številni ljubitelji ljudske glasbe in kulturne dediščine, domačini ter drugi obiskovalci, ki so se s spoštovanjem in ponosom spomnili njegove zapuščine, ki je pomembno vplivala na lokalno skupnost. Spregovorili so številni gostje, ki so z obiskovalci delili lepe misli in spomine, ki jih vežejo na glasbenika, vse je nagovorila tudi županja Občine Ljutomer, mag. Olga Karba.
Po odkritju plošče je sledila še pogostitev na Turistični kmetiji Frank Ozmec.
Alojz Grnjak se je rodil leta 1929. V času njegove mladosti je bilo življenje zelo težko. Kljub vsem težavam pa so bili otroci takrat deležni več stika z naravo in družabnih ljudskih odnosov. Tudi Lujzek, kakor smo ga klicali po domače, je že v mladosti začutil svoj talent do domače glasbe, žlahtne prleščine, do druženja in razveseljevanja ljudi s frajtonarico. Težko delo po prleških vinogradih ga je navdihovalo, da je ustvarjal skladbe, ki se po medijih vrtijo še danes. Ustanovil je svoj ansambel, ki je deloval 64 let in s svojimi nastopi promoviral Slovenijo v tujini in Prlekijo v takratni Jugoslaviji. Izdali so številne plošče in kasete, na katerih so pesmi, ki odražajo marljivega žlahtnega prleškega človeka. V svoji glasbeni karieri je uglasbil več besedil prleških pesnikov. S svojim ansamblom je nastopil tudi na prvem ptujskem festivalu leta 1969.
Več kot 40 let je bil ljudski godec, ki je s svojo frajtonarico spremljal ljubiteljske folklorne skupine iz Prlekije: Folklorno skupino pri KS Železne Dveri, Folklorno skupino Društva upokojencev Ljutomer, Folklorno skupino KD Manko Golar Ljutomer in več kot 30 let igral tudi pri Folklorni skupini Prlek, ki sedaj deluje pod imenom Veseli Prleki pri Klubu prleških babic iz Pristave. Z njimi je nastopal doma in v tujini. Več kot 20 let je prepeval v pevskem zboru. Svoje znanje in talent do igranja na frajtonarico, je nesebično prenesel na mlade in jih naučil osnov igranja na frajtonarico. Bil jim je dober vzgled ljubiteljskega kulturnega ustvarjalca, ki je svoj prosti čas razdajal za druge in s tem bogatil tudi sebe.