47. festival odraslih zborov in malih vokalnih skupin
Višek vokalne glasbe se je zgodil v Domu kulture Ljutomer na 47. reviji odraslih zborov in vokalnih skupin, ki jo vsako leto organizira Območna izpostava JSKD Ljutomer. Strokovno je revijo spremljal Aleš Marčič, pevski pedagog in baritonist.
Predstavilo se je 9 skupin in sicer:
Ženski pevski zbor Društva upokojencev Ljutomer, ki je lani s koncertom obeležil 40 let delovanja. V zadnjih letih zbor neguje predvsem slovensko ljudsko in umetno pesem. Vsako leto pripravijo božične koncerte, s katerimi razveseljujejo po domovih starejših po Pomurju. Pevke se vsako leto udeležijo območne revije ter pokrajinske revije društev upokojencev. Na slednji so bile že dvakrat izbrane za državno srečanje v Ljubljani. Delujejo pod strokovnim vodstvom Tatjane Rozmarič Poštrak.
Moška pevska skupina PŠENIČNI KLAS dobro desetletje deluje pod okriljem Turistično kulturnega društva Babinci. Možakarji si težko predstavljajo življenje brez ubranega skupinskega petja. Vodi jih Renata Makovec Telkeš.
Moško vokalno skupino Kulturnega društva Slavko Osterc VERŽEJ sestavljajo pevci kar treh generacij. Lani so praznovali 25 let delovanja. Prepevajo slovenske ljudske in umetne pesmi, pa tudi dalmatinske in nabožne ter pogrebne pesmi. Slovensko pesem so pred leti ponesli tudi preko meje - v sosednjo Hrvaško in Nemčijo. Pevce poleg pesmi družijo tudi trdne prijateljske vezi. Skupino strokovno vodi Tatjana Rozmarič Poštrak.
»Okoli 30 nas je, vaških kulturnikov, ki tedensko se zberemo, ka glose fküper denemo. Mešani pevski zbor smo mi, zato Vito nas večglasno peti fči. Vsak do vse od sebe in pesem lepa se oglasi. Sopranistke nan okvir dojo, altistke dobro besedilo znojo. Tenori kak namozano žuborijo, basi pa za fundoš poskrbijo. To je naš zbor, ki pun je dobrih lidi in peti na Cveni nas razveseli. To smo mi. Mešani pevski zbor Cven-Pristava pod vodstvom Vita Žerdina«.
Ljutomerski oktet Kulturnega društva Ivan Kaučič Ljutomer letos praznuje 60 let delovanja. Od leta 2010 deluje v prenovljeni sestavi. Temeljno poslanstvo pevskega sestava je negovanje slovenske ljudske in umetne pesmi ter obujanje fantovskega načina petja, z ohranjanjem pristnega izvajanja podoknic in napitnic. Je eden redkih oktetov v Sloveniji, ki deluje neprekinjeno 60 pevski sezon. V teh letih so fantje gostovali domala po celotni Sloveniji, v več evropskih državah, in v lanskem letu tudi v Kanadi. Njihov umetniški vodja je gospod Dušan Prelog.
Oktet ARION deluje od leta 2010. Sestavljajo ga izkušeni pevci, ki so svoje glasove kalili v različnih pevskih zasedbah. Oktetovstvo je način življenja, ki mladim fantom daje občutek svobode in jih za tisti dve uri na vaji ali nastopu reši vsakdanjih skrbi. Da vse ubrano zveni, poskrbi njihov umetniški vodja Vito Žerdin.
Evridike Kulturnega društva Ivan Kaučič Ljutomer delujejo od jeseni 2019. Jeseni 2022 so na Sozvočenjih bile uvrščene med pet najboljših zborov in vokalnih skupin, ki so se predstavili na sklepnem koncertu v Ljubljani. Na 32. tekmovanju Franz Schubert Choir Competition na Dunaju so osvojile zlato priznanje, prvo mesto v svoji kategoriji ter tretje mesto med vsemi udeleženimi zbori na tekmovanju. Pevke združuje velika ljubezen do petja in glasbe nasploh, povezujejo pa jih tudi prijateljske vezi, ki jim dajejo dodatno motivacijo za vaje in projekte, s katerimi gradijo svojo pevsko zgodbo. Letos aprila odhajajo na tekmovanje v Italijo. Njihova umetniška vodja je Romana Rek.
Na bogatih pevskih temeljih je v Razkrižju v letu 2002 pričel z delovanjem Dekliški pevski zbor Pole Poje. V teh dobrih dvajset letih poustvarjanja so pevke izvedle vrsto tematsko obarvanih koncertov in pri tem sodelovale tudi z nekaterimi priznanimi glasbeniki. V zadnjem desetletju se dekleta, posvečajo predvsem ljudski glasbi. Tako so v preteklih sezonah pripravile Koncert ljudskih pesmi Prlekije, Prekmurja in Međimurja, Večer ljudskih pesmi obrobnih slovenskih pokrajin, Koncert ljudskih pesmi slovanskih narodov ter koncertni večer ljudskih pesmi Evropskih narodov. Njihov umetniški vodja je Dušan Prelog.
Komorni zbor Orfej aktivno deluje od leta 1989, ko ga je vodila njegova prva stalna umetniška vodja Romana Rek. Zbor se je v zadnjih letih predstavljal na tekmovanjih v tujini in doma ter se uveljavil kot eden izmed vidnejših slovenskih zborovskih zasedb. Poleg koncertov, tekmovanj in raznih nastopov, Orfej organizira seminarje za pevce in dirigente, v zadnjem obdobju pa je razpisal tudi dva natečaja – Prleška suita in Ventus Aquilo. Umetniški vodja zbora je Vito Žerdin, profesor glasbe, ki je vodenje zbora prevzel leta 2023. Konec aprila odhajajo na mednarodno pevsko tekmovanje v Bratislavo.
Mira Rebernik Žižek, vodja izpostave
Foto: za JSKD Ljutomer BERE