8. Miklavžev koncert KD »Peter Dajnko« Črešnjevci

Kulturniki iz Črešnjevcev so priredili lep večer tamburaške glasbe in folklornih plesov

Marjan Slavič, torek, 10. december 2013 ob 09:57
8. Miklavžev koncert

8. Miklavžev koncert

Prav te dni v sklopu adventnega časa in lepih decembrskih praznikov, ko so dolgi umirjeni večeri še kako dolgočasni, je prav, da si večer polepšamo tudi z obiskom kašnega lepega dogodka ali prireditve, ki jih te dni prav gotov ne manjka, le odločiti se je treba in obiskati eno izmed takšnih prireditev.

Eden izmed takšnih lepih večerov je bil prav gotovo 8. Miklavžev koncert, ki so ga priredili člani in članice Kulturnega društva »Peter Dajnko« iz Črešnjevcev v soboto 7. decembra. Gre za tradicionalni koncert, na katerem svoje znanje in celoletni trud pokažejo tamburaši in folkloristi tega društva. Tudi tokrat obiskovalcev v dvorani Trstenjakovega doma v Gornji Radgoni, niso izneverili s svojim igranjem na tamburice tamburaši z lepimi nežnimi skladbami ter s svojimi otroškimi spleti štajerskih in prekmurskih plesov otroška folklorna skupina iz Črešnjevcev. Kot osrednji gost večera pa se je predstavila Tamburaška skupina HKD (Hrvatskog Kulturnog društva) Pomurja iz Lendave.

Kulturno društvo »Peter Dajnko« Črešnjevci
Zgodovina tamburašev v Črešnjevcih se je začela daljnega leta 1910, ko sta tamburaško skupino ustanovili sestri Marija in Terezija Zemljič. V prvi skupini naj bi delovalo 13 članov. To so potrdili še živeči potomci in  fotografije, ki so se ohranile, saj pomenijo edino dokazilo, da se je tukaj v Črešnjevcih pred mnogimi leti začelo nekaj lepega. Tamburaška skupina je svoje delovanje prekinila le za čas 1. in 2. svetovne vojne. Da pa se je ohranila vse do današnjih dni pa gre zahvala predvsem neumornim vodjem ter družinskemu veselju do glasbe (tamburica gre v primer te skupine iz roda v rod, saj če je bil tamburaš dedek, je potem bil oče, sin hčerka, sosed ter njihovi otroci in prijatelji).

Tamburaška skupina Kulturnega društva »Peter Dajnko« iz Črešnjevcev beleži bogato tradicijo igranja ljudske glasbe, s tem pa tamburaši veliko prispevajo h ohranjanju izročila svojih prednikov ter širjenju le tega zanamcem. Svoje delo in poslanstvo tako ali drugače nadgrajujejo, tako so denimo v nedeljo, 30. junija, na odru gasilskega društva Črešnjevci z veseljem predstavili novo zgoščenko z naslovom »Tamburaške melodije«.

Najpogosteje preigravajo ljudske pesmi in se z njimi tudi predstavljajo širom Slovenije. Vsako leto tako sodelujejo na Srečanju pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž, rezultat njihovega truda pa so že štiri uvrstitve na državno raven omenjenega srečanja, in sicer leta 2008 v Tolminu, leta 2009 v Laškem, leta 2011 v Šentjerneju ter letos novembra v Zrečah. Leta 2011 so bili tamburaši del projekta Sozvočja Slovenije. K sodelovanju jih je povabila Jasna Vidakovič, strokovna sodelavka Javnega sklada za kulturne dejavnosti, za področje ljudske glasbe. Namen projekta je bil ujeti utrip današnjega življenja ljudske pesmi in viže po Sloveniji. Rezultat projekta pa je bil izid zgoščenke, ki so jo skupaj s preostalimi sodelujočimi predstavili v Ljubljani.

V 103. letih delovanja skupine so bili kdaj tudi težki časi za ustvarjanje. Predvsem med obema vojnama, ko je kulturno udejstvovanje precej zamrlo. A glasbenim zanesenjakom se gre zahvaliti, da lahko črešnjevske tamburaše še vedno poslušamo. Ob tem pa ne gre spregledati dejstva, da se je veselje do glasbe in tamburice prenašalo iz roda v rod in še danes je tako. V skupini je trenutno 13 članov, ki igrajo pod vodstvom Danila Banfija. Pa naj vam jih kar predstavim.
Danilo Banfi - 2. Bisernica
Dorica Just - 1. Bisernica
Nada Bratkovič - 1. Bisernica
Eva Banfi - 1. Brač
Blaž Bratkovič - 1. Brač, Berde
Majda Just - 1. Brač
Slavica Banfi - 1. Brač
Tina Slavič - 2. Brač
Miha Slavič - 2. Brač
Marjan Slavič - 3. Brač
Joško Čeh - Bogarija
Roman Bratkovič - Bogarija
Janko Fekonja - Berde

Predsednica društva Eva Banfi: "Glavni namen tamburaške skupine je predvsem ohranjati dragocene ljudske pesmi in besede za prihodnje rodove. Da lahko uživamo v sedanjosti in se veselimo prihodnosti, namreč potrebujemo svojo preteklost. Pri tem ni lepšega, kot se nostalgično spominjati tistih lepih trenutkov, ki smo jih preživljali s svojimi starši ob prepevanju in poslušanju slovenske glasbe. Naš namen je ohranjati vsaj delček teh lepih spominov in s pomočjo zgoščenke, bodo ti spomini še bolj trajni."

Muziciranje na tamburice v Črešnjevcih tako po vseh teh letih, ostaja še naprej trden dokaz, da z voljo in odrekanjem dosežeš veliko. Tamburaši pravijo, da delajo s srcem, kraju in občini pa v ponos. Ob 100-letnici delovanje tamburašev so prejeli visoko priznanje – zlati občinski grb.

V okviru Kulturnega društva Peter Dajnko zadnja 3 leta deluje otroška folklorna skupina. 20 otrok se pod vodstvom Simone Roškar in Slavice Banfi uči tradicionalnih prekmurskih, štajerskih in drugih slovenskih ljudskih plesov. Otroška folklorna skupina, je še zelo mlada saj je bila ustanovljena leta 2010 in je imela 11 članov. V otroško folklorno skupino so vključeni otroci različnih starosti; od 4 do 11 let. Danes je v folklorno skupino vključenih že več kot 20 otrok različnih starosti. Otroci spoznavajo in se učijo tradicionalnih prekmurskih, štajerskih in tudi drugih slovenskih ljudskih plesov in rajalnih plesnih iger primernih njihovi starostni stopnji.


Več v Kultura in izobraževanje