V sončnem in lepem vremenu je v sredo, 6. julija, popoldan okoli 18. ure naše kraje zajelo neurje, ki je prišlo iz severa ter se hitro pomikalo naprej proti Hrvaški. V 10-minutnem nalivu je dodobra namočilo tla, veter je podrl nekaj dreves in električnih drogov, nakar je ponovno posijalo sonce, na nebu pa se je izrisala še mavrica. Med neurjem je padala tudi drobna toča, ki pa ni povzročila škode.
Kljub kmetijski krizi, ki je obšla tudi slovensko kmetijstvo pri družini Rajh v Banovcih v občini Veržej, tri generacije v slogi kmetujejo, redijo govejo živino in obdelujejo polja ter čakajo na lepše in boljše čase za kmetovanje. Redijo krave molznice, saj dnevno v domačo mlekarno za potrebe Ptujske mlekarne oddajo okoli 120 litrov mleka. Sicer pa Rajhovi obdelujejo 21 ha zemlje, kjer v kolobarju sejejo pšenico, koruzo, ječmen in oves za konje.
V ponedeljek, 20. junija, je po skoraj 50 letih nastopila polna Luna na poletni solsticij oziroma sončev obrat. Polno Luno v juniju imenujemo tudi jagodna Luna, zaradi vrhunca sezone jagod in ne zaradi njene barve.
Ob sobotnem nalivu, ki je ponovno povzročilo nemalo preglavic v naših krajih, je najhuje bilo na ormoškem območju. Na Facebooku lahko zasledimo video avtoprevoznika, ki se je v času naliva peljal po ormoški obvoznici. Obvoznica se je spremenila v pravo blatno reko.
V soboto popoldan je naše kraje ponovno zajelo močno deževje, ki je tudi tokrat povzročilo kar nekaj nevšečnosti, predvsem je meteorna voda zalila številne kleti in poplavila cestišča.
Na Stari Cesti smo posneli zanimiv prizor, kjer se je v gnezdu šmarnice izvalila kukavica. Kukavica je znana po tem, da izvaja posebno vrsto zajedavstva, pri katerem samica podtakne svoje jajce ptici druge vrste, ki potem skrbi za mladiča.
V sredo, 1. junija, so v Ceršaku z izpustom 30 osebkov kečig v reko Muro nevladne organizacije opozorile na izjemen pomen, ki ga ima prosto tekoča reka Mura za ohranjanje ribjih vrst, saj v njej živi kar 2/3 slovenskih domorodnih vrst rib (51 od 76), s čimer je reka z največjo biotsko raznovrstnostjo rib v Sloveniji. Največjo grožnjo reki Muri in vrstam, ki živijo v in ob njej, predstavlja načrtovana izgradnja hidroelektrarne Hrastje - Mota in še sedmih hidroelektrarn, opozarjajo nevladne ...
V objektiv smo minuli konec tedna ujeli polje modro-vijoličnega maka v Dokležovju na njivi Skupine Panvita. Mak je namenjen izključno za zrnje za makove potice. Cvet maka je v primeru spomladanske setve modro-vijolične barve, v primeru jesenske setve pa je cvet bele barve. Barvita poljedelska kultura je prava paša za oči in atrakcija za mimoidoče.
Kot smo že pisali, je v ponedeljek naše kraje zajelo močno deževje, padala je tudi toča. Dež, veter in udari strel so povzročili nemalo preglavic po širšem območju Pomurja in Podravja.
V ponedeljek, 23. maja, okoli 18. ure je severovzhodno Slovenijo zajelo močno deževje, ob tem pa so se pojavljali tudi močni sunki vetra.