Kratkotrajni dež petkovega popoldneva (20. maja 2016) je kaj hitro pregnalo sonce in sončni žarki so se zelo lepo poigrali z vodnimi kapljicami v zraku ter izoblikovali polkrožni lok mavrice, ki jo je bilo moč opazovati in občudovati le nekaj kratkih minut.
Okolico Veržeja so v teh dneh, ko občina Veržej praznuje občinski praznik, prekrile bele poljane narcis. V občini Veržej so na narcise nadvse ponosni, kajti narcisne travnike si ogleda veliko število turistov in drugih naključnih obiskovalcev iz bližnjih Term Banovci, ki občudujejo narcise.
Nič kaj prijetno in veselo pomlad nima družina Petek iz Obrata, naselja ob cesti Benedikt – Sveta Trojica v Slovenskih goricah. Najprej jim je nepričakovana slana ob koncu aprila skorajda v celoti uničila pridelek v sadovnjaku in vinogradu, delno pa tudi na vrtu. In ko so se morali pomiriti z usodo, sta zakonca Damjan in Biserka, s tremi mladoletnimi otroci Blažem, Marušo in Mateom, ter babico oz. Damjanovo mamo Elizabeto, ki živi v sosednji starejši hiši, doživela nov šok. Na njivi ...
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan si je ogledal posledice škode, nastale zaradi pozebe v sadovnjakih, vinogradih in poljih. Po prvih informacijah s terena bi škoda zaradi pozebe v kmetijstvu lahko presegla prag 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna (kar znaša okoli 2,5 mio evrov), s čimer bo izpolnjen zakonsko določen prag za sprožitev postopka ocenjevanja škode.
V torek, 26. aprila, smo se prebudili v hladno jutro, ki je povzročilo pozebo vinogradov. Kot je bilo moč opazilti, so se temperature naglo spustile okrog 3. ure zjutraj in padle pod -1,6 stopinj Celzija in vse do -4,0 stopinje Celzija. Slednje je povzročilo hujšo zmrzal na nižje ležečih in zaprtih vinorodnih legah, kjer je povzročena škoda tudi do 100%. Brez škode pa niso odnesli tudi posamezni vinogradi na višje ležečih vinorodnih legah, saj dejansko ni vinograda, kjer ne bi bile ...
Konec aprila je Slovenijo pobelil sneg, ponekod na severu države ga je zapadlo celo 25 cm. Okoli poldneva se je začelo hladiti v severni Sloveniji in dež je hitroprehajal v sneg, meja sneženja se je marsikje spustila do nižin, tudi pri nas je med dežjem padal sneg, deli Štajerske pa so povsem pobeljeni, kot sredi zime.
V teh dneh v naših krajih piha okrepljen jugozahodni veter, ki je že povzročil nekaj nevšečnosti. Veter bo po napovedih pihal tudi še naslednje dni, najvišje dnevne temperature pa bodo od 20 do 24 stopinj C.
Tudi letos se je naša Krajevna skupnost Šalinci, Krištanci, Grlava pridružila širši akciji čiščenja okolice. Žal je bil odziv v soboto 9. aprila 2016 bolj skromen a na srečo je bilo tudi smeti manj, kot pretekla leta. Mesta, kjer neodgovorni odmetavajo svojo nesnago pa ostajajo kar stalna: dostopni gozdovi, vodni kanali ob cestah in sploh obrobje manj prometnih cest.
Agencija RS za okolje, Urad za seizmologijo in geologijo sporoča, da so seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic zabeležili močan potresni sunek, v soboto, 9. aprila, ob 15.02. Po preliminarnih podatkih je bilo žarišče potresa 89 km vzhodno od Ljubljane, v bližini Brežic. Preliminarno ocenjena magnituda potresa je bila 3,3.
Koalicija več kot 40 nevladnih organizacij pod vodstvom Zveze Moja Mura in WWF-a (Svetovne organizacije za varstvo narave), je v soboto, 9. aprila, v Petanjcih organizirala mednarodno regato za ohranitev prostotekoče in žive reke Mure. Več kot 40 veslačev iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške je s tem zaznamovalo tudi začetek kampanje Rešimo Muro - Naj Mura teče brez hidroelektrarn in pozvalo slovensko vlado, naj ne dovoli uničenja slovenskega in evropskega naravnega zaklada in ustavi nač ...