Deževje, ki nas je zajelo v začetku tedna še vedno povzroča nemalo težav v naših krajih. Zaradi poplavljenega cestišča je od torka od 6.30 ure naprej zaprt tudi mejni prehod Hotiza. Za prestop meje z Republiko Hrvaško uporabljajte druge mejne prehode.
Hladna fronta, ki je prešla naše kraje, je ponovno prinesla obilno deževje, ki spet povzroča nemalo težav. V vseh občinah ob reki Muri so v stanju pripravljenosti za ukrepanje, ponekod pa Mura že prestopa bregove in se izliva znotraj poplavnih območij.
Močno deževje, ki nas je iz srede na četrtek ponovno zajelo, povzroča številne nevšečnosti po celotni državi. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje potoka Trnava in Črnec v Središču ob Dravi nevarno naraščata.
V poletnih mesecih člani Društva za zaščito živali Pomurja načeloma ozaveščamo ljudi, da je potrebno v vročini primerno poskrbeti tudi za živali; da morajo imeti vedno na razpolago svežo vodo, senco, sprehajamo jih zvečer ali zjutraj, ko ni več tako vroče, ne puščamo v avtu, itd. A tokrat moramo zaradi izrednih razmer narediti izjemo!
V sredo, 13. avgusta, ob 12:36, je agencija RS za okolje, Urad za seizmologijo in geologijo sporočila, da so seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic zabeležili šibek potresni sunek.
Pomurska turistična zveza je sklenila letošnji projekt z naslovom Moja dežela lepa in gostoljubna, kjer so ocenili najlepše kraje v deželi ob Muri. V izbor za izletniški kraj pa se poteguje tudi Razkrižje – Šafarsko, ki je bogato z naravnimi in drugimi zanimivostmi v obmejni občini Razkrižje.
V sredo popoldne je naše kraje zajelo močno deževje ter neurje, kjer so švigale strele, a v Prlekiji ni bilo hujših posledic. Huje je bilo v Prekmurju, kjer je zalilo številne kleti, veter je odkrival strehe, strele so udarile v hiše, podrlo pa je tudi precej dreves.
Vremenoslovci za sredo napovedujejo, da bodo ob nevihtah krajevno mogoči močni nalivi, predvsem popoldne pa je na našem koncu, v severovzhodni Sloveniji, tudi možnost toče in močnih sunkov vetra.
Aprilsko vreme ta julij še kar vztraja, tudi zadnji teden v juliju ne bo dosti več sonca. V ponedeljek, 28. julija, pa je dež predvsem na ormoškem koncu povzročil nekaj nevšečnosti, ko je poplavil kar nekaj kleti, cest in drugih površin.
Ajda spada med kulture, ki so bile pred mnogimi leti uporabljene v prehrani v marsikateri družini v Prlekiji. Danes je ajde na poljih v pokrajini ob Muri vse manj. Domovina ajde je Madžurija, poznajo pa jo tudi na Kitajskem, kjer to kulturo gojijo na velikih površinah in slovenski predelovalci jo večinoma uvažajo iz teh držav, med njimi največ pomurski mlinarji.