Pomlad prebuja vso naravo, tudi živa bitja zaživijo drugače. Zaradi vedno bolj obremenjenega naravnega okolja, se nekatere živali težje znajdejo, zato jim je vsaka pomoč človeka zelo dobrodošla. To še predvsem velja za ogrožene vrste ptic, ki se vračajo z juga. Poleg štorkelj ljubitelji ptic in vseh živali nasploh, pomagajo tudi drugim ogroženim pticam. Tako so pred dnevi člani Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije (DOPPS), v okolici Lenarta v Slov. goricah ( ...
Prejšnji teden smo v Ljutomeru opazili štorkljo v gnezdu na ljutomerskem župnišču. Opažena je bila skoraj tri tedne prej kot prejšnja leta, ko se je tja vrnila 6. aprila, lani pa 2. aprila.
V petek, 20. marca, je del Evrope lahko opazoval popoln Sončev mrk, v naših krajih pa je bil viden kot delni. Kot popolni je bil viden na območju vzhodno od kanadske obale, med Islandijo in Škotsko, nad Ferskimi otoki in Svalbardom ter na severnem polu.
Prve štorklje smo v deželi ob Muri letos videli že precej prej, kot prejšnja leta. V Dolnji Lakoš pri Lendavi se je recimo vrnila že 10. marca. Ta časovna razlika je nekaj nenavadnega in ljudje pravijo, da bo letos zgodnja pomlad in bo zelo vroče poletje.
Mačji lepotec, kar Oskar so ga poimenovali, nujno potrebuje nov dom. Je lepa, razigrana in prijazna, osem mesecev stara živalca, ki ne zahteva veliko. Le prijazne ljudi, ki bi zanj skrbeli, on pa jim bo v hvaležnost veliko predel, se carkljal in igral, saj je zelo igriv in sploh prijazen. Je tudi zdrav in kastriran, zato če mu lahko nudite dom in oskrbo, pokličite na telefonsko številko: 031/847-553 (Marija).
Poseben dogodek so v torek, 10. marca, zabeležili v Dolnjem Lakošu pri Lendavi, v zgodnjih jutranjih urah, kot veselo novico, da se je nad murske mrtvice vrnila in priletela nazaj bela štorklja. In sicer kot posebnost, sta se sedaj vrnila oba naenkrat - samec in samica, ki si že urejata svoj domek - gnezdo, čez dan pa odletita proti reki Muri, kjer si iščeta hrano.
V začetku marca, ko so nas ogrele spomladanske temperature, posijalo pa je tudi toplo sonce, so se gozdna tla ponekod obarvala belo. Seveda ne zaradi snega, pač pa zaradi cvetenja zvončkov. Zvončki sicer cvetijo od februarja do aprila in so eni izmed najbolj znanih znanilcev pomladi.
20. marca bo del Evrope lahko opazoval popoln Sončev mrk, v naših krajih pa bo viden kot delni. Kot popolni bo viden na območju vzhodno od kanadske obale, med Islandijo in Škotsko, nad Ferskimi otoki in Svalbardom ter na severnem polu.
V Borecih je te dni še posebej živahno, saj so se začele selitve dvoživk. Nekaj prostovoljcev je včeraj napelo folije, potem ko smo par večerov zapored že prenašali prve rosnice in navadne pupke.
Na Agenciji RS za okolje (Arso) so v sredo napovedovali, da lahko od četrtka zjutraj do sobote zjutraj v vzhodni polovici Slovenije zapade od 40 do 60, lokalno pa tudi do okoli 80 centimetrov snega. Arso je za četrtek izdal oranžni alarm, za petek pa celo rdeči alarm za večino države.