Tudi letos so se v občini Beltinci odločili in pripravili pohod ob Dnevu Zemlje. Organizatorja pohoda sta bila Zavod za turizem in kulturo Beltinci in Zavod za gozdove Slovenije, območna enota Murska Sobota. Sam namen vseh udeležencev pohoda pa je bil v tem, da bi se vsi, ki krojijo naš planet - Zemljo zavedali njenih posledic, ki se čutijo s segrevanjem in vsakoletnimi vremenskimi nevšečnostmi, kot so toplotni vali, velika temperaturna nihanja, viharji, tropsko deževje in mile zime brez ...
Čebelarska zveza Slovenije vsako leto ob Dnevu zemlje podari širom Slovenije sadike majhnih, pa vendar za slovenski narod in čebele še kako pomembnih drevesc. Lepa in plemenita gesta in seveda še bolj pohvalno, da jih kar nekaj teh sadik vsako leto sedanji aktualni podpredsednik ČZS Janez Vencelj z navdušenjem in ponosom prinese tudi v našo pokrajino ob Muri. Drevo lipa vsebuje izredno veliko simbolike za nas Slovence in našo samostojno slovensko državo, velja kot središče vsega druž ...
Ob svetovnem dnevu Zemlje, so v Centru Zavirje Razkrižje, ob znamenitem Ivanovem izviru, posadili lipo, ki jo je Občini Razkrižje podarila Čebelarska zveza Slovenije.
Na letnem zboru članov Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), so med drugim podeljevali tudi priznanja "Aviana 2016". Omenjeno prestižno priznanje se podeli vsako leto eni osebi ali organizaciji, ki je v prejšnjem letu naredila največ za varstvo in ohranjanje ptic v Sloveniji. In na predlog Pomurske sekcije DOPPS, je »Aviana 2016« prejel Anton Mlasko iz Benedikta v Slovenskih goricah. Anton Mlasko je predsednik Zgodovinskega društva Atlantida raj slave iz ...
Lipa že od nekdaj velja za simbol slovenstva, izročilo pa tudi pripoveduje, da so lipe že od nekdaj radi sadili ob posebnih priložnostih.
Po lanski aprilski pozebi se je zgodba v vinogradih kleti P&F Jeruzalem v Ljutomersko-Ormoških goricah letos ponovila, žal v še hujši obliki. Napovedano ledeno hladno jutro 21. aprila je po pričakovanjih, kljub preventivnim ukrepom, povzročilo pozebo številnih leg vinogradov. Med sortami sta bila najhuje prizadeta rumeni muškat in šipon.
Agencija RS za okolje (Arso) za prihajoče dni, predvsem petkovo in sobotno jutro, opozarja na veliko ohladitev s temperaturami pod ničlo, kar pomeni resno tveganje za pridelek na sadnem drevju, jagodičevju, vinski trti in vrtninah.
Močan severni veter, ki je pihal v sredo in bo po napovedih vremenoslovcev pihal tudi danes, je povzročal motnje v oskrbi z električno energijo. Proti večeru je brez napajanja z električno energijo na srednjenapetostnih omrežjih ostalo 1.200 odjemalcev, zlasti na siršem območju Lenarta, Ljutomera in Lendave. Nekaj uporabnikov je bilo brez napajanja tudi na omrežjih nizke napetosti.
Napovedi vremenoslovcev so se uresničile, saj se je v sredo precej ohladilo, piha hladen severni veter, katerega sunki dosegajo tudi 90 km/h, med dežjem pa je večkrat čez dan snežilo.
V zadnjih letih tudi v Sloveniji beležimo porast števila gosenic sprevodnega prelca, ki so najštevilčnejše v aprilu in maju, živijo pa vse do avgusta, ko se iz njih izležejo metulji. Nevarnost predstavljajo tako za žival kot za človeka, saj v stiku s kožo ali sluznico povzročijo srbečico, pekoč občutek in vnetje, v hujših primerih pa tudi oteklino in težave z dihanjem. Gosenic se zato ne smemo dotikati, saj njihove dlačice delujejo kot nekakšne ožigalke (ob stiku s kožo je ob ...